MIL-STD-810 Standardı nedir?

Bazı rugged tablet bilgisayarlar, düşmelere, darbelere ve titreşimlere dayanabilmesini sağlayan bir MIL-STD-810 derecesine sahiptir. Bir ürünün sağlamlığını onaylar ve müşterilerimize bilgisayarlarının makine titreşiminden kırılmayacağına veya sağlam tabletlerinin karmakarışık kalmayacağına dair güvence verir. Havacılık, havacılık ve denizcilik dahil askeri uygulamalarda, operatörler kritik görevler için bilgisayar sistemlerine güvenmektedir ve bu bilgisayarların MIL-STD-810 standartlarını karşılaması gerekmektedir.

Sektörünüzde bir zorunluluk olmasa da, MIL-STD-810 bir endüstri normudur ve bilgisayar satın alma kararları almanıza yardımcı olabileceğini anlamaktır. Bu blog aşağıdaki soruları cevaplayacaktır:

MIL-STD-810 nedir?
MIL-STD Askeri Standart anlamına gelir ve MIL-STD-810, Savunma Test Yöntemi Standart Standardıdır: Çevre Mühendisliği ile İlgili Hususlar ve Laboratuvar Testleri. Standart, malzemenin sağlamlığını test etmek için kullanılan 29 laboratuvar test yöntemini tanımlar.

1.089 sayfalık MIL-STD-810H belgesinin bir kısmı, MIL-STD-810’un amacını “sistematik olarak, çeşitli çevresel faktörlerin hizmet ömrü boyunca belirli bir materyal sistemi üzerindeki olası zararlı etkilerini göz önünde bulundurarak” olarak tanımlamaktadır.

MIL-STD-810H, Ocak 2019’da yayınlanan Standardın en son sürümüdür. Revizyonlar alfabetik sırayla yapılır ve 2008’de yapılan MIL-STD-810G hala yaygın olarak kullanılmaktadır. MIL-STD-810’un ilk versiyonu 1962’de piyasaya sürüldü.

 MIL-STD-810H Test Yöntemleri
Sağlam Tablet İçin Düşme Testi
Düşme testi
MIL-STD-810H altında tanımlanmış 29 test yöntemi vardır:

Düşük Basınç (Yükseklik)
Yüksek sıcaklık
Düşük sıcaklık
Sıcaklık şoku
Sıvılarla Kirlenme
Güneş Radyasyonu (Güneş Işığı)
Yağmur
Nem
Mantar
Yoğun sis
Kum ve Toz
Patlayıcı Atmosfer
Daldırma
Hızlanma
Akustik ses
Şok Islanma
Elektrostatik Şok
Asidik Atmosfer
Top ateşi
Şok Darbe
Birleşik ortamlar
Buzlanma / Dondurucu Yağmur
Balistik Şok
Vibro akustik / Sıcaklık
Donma / Çözünme
Zaman Dalga Biçimi Çoğaltma
Raylı Darbeli Çok Uyarıcı Testi
Gemi Ekipmanının Mekanik Titreşimleri (Tip I – Çevre ve Tip II)

Vibrasyon ve Şok Darbe Testi Makinesi

Malzemeler, bu kategorilerden gerektiği kadar çok veya az sayıda test edilebilir. Her test, sıcaklık şoku, basınçtaki ani değişim, atmosferdeki tuz, titreşim ve havadaki kum ve toz parçacıkları gibi sert bir ayarı simüle eder. Apitech’e göre, “Testler laboratuvar ya da doğal çevre alanı testleri ya da hangisi geçerli olursa olsun bir kombinasyonu olabilir”.

MIL-STD-810 Hangi Ürünleler Test Edilmiştir?
Hemen hemen her şey MIL-STD-810 altında test edilebilir. En sık test edilenler uçaklarda, deniz taşıtlarında, taşıtlarda, aşırı iklimlerde ve diğer zorlu ortamlarda kullanılan malzemeler, ürünler, parçalar ve ekipmandır. Önemli bir not, ürünlerin o ürünün tam özelliklerine göre test edilmiş ve onaylanmış olmasıdır. Trenton Systems’e göre, sertifikasyonun “herhangi bir küçük sapması [ürün özelliklerinde değişiklik] kapsam dışındadır”.

Örneğin, aşağıda gösterilen rugged tablet bilgisayarlar, -20° C’ye kadar düşük sıcaklıklara yönelik MIL-STD-810G sertifikalıysa ve bir müşteri barkod tarayıcı gibi bir modül eklemek isterse, tamamen MIL-STD-810G sertifikalı olmak için, rugged tablet bilgisayarlar, barkod tarayıcı ile tekrar denenmelidir.

Yüksek ve Düşük Sıcaklık Testi (-20°C – 60°C)

ICC tarafından sunulan MIL-STD-810 Sertifikalı ürünler
ICC, MIL-STD-810F / G sertifikalı rugged tabletler sağlar. Bu sertifikaya sahip ürünlerimizin tümü titiz bir şekilde test edilmektedir. Askeri sektörlerdeki veya havacılık, lokomotif ve denizcilik dahil taşımacılık sektöründeki bazı müşterilerimiz, bilgisayarlarının veya tabletlerinin kritik bir durumda başarısız olmayacağından emin olmak için MIL-STD-810 sertifikasına ihtiyaç duyuyor. Diğer müşteriler MIL-STD-810 sertifikalı bilgisayarlarımızı ve tabletlerimizi üretim, saha hizmetleri, tarım ve bir bilgisayar arızasının maliyetli aksama sürelerine neden olabileceği diğer uygulamalar için kullanırlar.

4G #4Gendüstriyelpc #AAEON #ai #akıllışehirler #akıllıulaşım #artificialintelligence #automation #digitalization #digitaltransformation #digitilization #dijitaldonusum #dijitaldönüşüm #edge #edgecomputing #endustri40 #endustriyelbilgisayar #endustriyelotomasyon #endustriyelpc #endüstri40 #endüstriyelbilgisayar #endüstriyelotomasyon #endüstriyelpc #görselkontrol #Ibase #iiot #industrialautomation #industry40 #iot #ipc #ipc4 #intelligenttransportation #machinevision #movicon #movicon11 #moviconnext #otomasyon #panelpc #progea #robotics #robots #sanayidedijitaldönüşüm #scada #selfcheckout #smartcity #smartcities #smartfactories #smartfactory #smartmanufacturing #smartretail #veritoplama #yapayzeka

ICC Dijital Endüstriyel Teknolojiler Ltd. Şti.

Yenişehir Mh. Millet Cd. Sümbül Sk. No:10 Starport Residence Ofis 147 Pendik / İstanbul
Telefon: +90 216 510 66 96
E-Posta: info@icc.com.tr
Web: www.icc.com.tr
Mersis No: 0211069647300014